Az allergia egy túlzott immunválasz olyan anyagokra, melyek egyébként ártalmatlanok a szervezetre. A leggyakoribb allergének:
A panaszok megjelenési időtartama alapján az allergia lehet szezonális (a tünetek kevesebb mint 4 napon át észlelhetők egy héten, vagy kevesebb mint 4 héten keresztül) vagy ún. perzisztáló, azaz hosszan fennálló (a tünetek több mint négy napon át észlelhetők egy héten, vagy több mint 4 hétig fennállnak).
A panaszok súlyossága szerint az allergia lehet:
Előrejelzések szerint világszinten, így Magyarországon is egyre nő az allergiás betegek száma. Nehéz megmondani, hogy hány allergiás beteg él ma Magyarországon, de becslések szerint valószínűleg mára jóval túllépte a 2 millió főt.
Az allergia kialakulását befolyásoló két legfontosabb tényező a genetika és a környezeti hatások. Az allergiás megbetegedések erős családi halmozódást mutatnak: pl. azoknál a gyermekeknél, ahol a szülők is valamilyen allergiában szenvednek, kb. 50% eséllyel alakul ki a betegség, ráadásul az ilyen gyermekeknél a tünetek is rendszerint súlyosabbak, mint a nem allergiás szülők gyermekeinél. Előfordulhat az is, hogy például a mogyoróra érzékeny szülő gyermeke parlagfű-allergiában fog szenvedni, vagy ekcémás lesz, mivel a gyermek az allergiára való hajlamot örökli, és nem az adott allergia típusát, amiben a szülő szenved.